5 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020

Każdego roku rząd dokonuje większych lub mniejszych zmian w zakresie obowiązujących przepisów. Poznajcie 5 najważniejszych zmian w prawie podatkowym, które wejdą w życie w 2019 i 2020 roku.

Zmiana 1: obniżenie podatku PIT z 18 na 17%

Zmiana, choć niewielka, obejmie wszystkich pracujących Polaków. W zależności od poziomu zarobków i progu podatkowego, do którego kwalifikuje się dany podatnik, korzyści płynące z obniżenia podatku PIT wyniosą maksymalnie kilkaset złotych w skali całego roku. Nowe przepisy podatkowe w tym zakresie wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku. Biuro rachunkowe Łódź wspiera podatników w wypełnianiu rocznych deklaracji podatkowych. Pomoc księgowej z Łodzi może być nieoceniona w świetle licznych zmian, które pojawią się jeszcze w tym roku.

Zmiana 2: obowiązek umieszczenia numeru NIP na paragonie

W przypadku przedsiębiorców, którzy dokonując zakupu poproszą o wystawienie faktury, sprzedający będzie miał obowiązek wystawienia paragonu fiskalnego z umieszczonym na nim numerem NIP kupującego.

Zmiana 3: wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Początkowo będzie dotyczyć wybranych branż, między innymi motoryzacyjnej i paliwowej. W dalszej kolejności zmiany będą rozszerzane na pozostałe kategorie – od 1 lipca 2020 roku posiadanie kas online będzie obligatoryjne dla osób prowadzących stacjonarne punkty gastronomiczne i sprzedaż opału (węgla). W kolejnych miesiącach ustawa obejmie pozostałe grupy przedsiębiorców prowadzących sprzedaż produktów i usług.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Zmiana 4: nowy JPK_VAT

Z początkiem stycznia 2020 roku najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników, będą zobowiązani do przesyłania urzędowi skarbowemu deklaracji VAT zgodnej z nowym plikiem JPK_VAT. W kolejnych miesiącach powinność ta zostanie rozszerzona na mniejsze firmy.

Zmiana 5: split payment obowiązkowy dla części firm

Wraz z 1 września 2019 roku część firm obejmą nowe przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności. W pierwszej kolejności split payment będzie dotyczyć przedsiębiorstw nabywających produkty takie jak aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, części do samochodów czy węgiel opałowy.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM