Centralny Rejestr Faktur, czyli nowe narzędzie do kontroli podatników, powstanie już 1 lipca 2019 roku. Czego możemy się spodziewać?

O Centralnym Rejestrze Faktur sporo mówi się na portalach podatkowych. Przedsiębiorcy chcą dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat, jeszcze zanim system na dobre wejdzie w życie. Dlatego też, z myślą o osobach prowadzących działalność gospodarczą, zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat CRF.

Czym jest Centralny Rejestr Faktur i jakie ułatwienia wprowadza dla przedsiębiorców?

Centralny Rejestr Faktur to platforma utworzona przez resort finansów, która ma na celu przechowywanie nowych rozbudowanych plików JPK_VAT. CRF wchodzi w życie od 1 lipca bieżącego roku. Rozwiązanie ma uprościć biurokrację ciążącą przedsiębiorcom – obecnie każdy prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji VAT-7, VAT-7K oraz pliku JPK_VAT. Na skutek zmian, które zaczną obowiązywać wraz z początkiem lipca, sposób rozliczania podatku od towarów i usług będzie prostszy niż dotychczas. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca będzie miał obowiązek przesyłania jednego rozbudowanego pliku JPK_VAT zamiast wysyłki trzech różnych dokumentów. Pomoc w sporządzeniu elektronicznego dokumentu oferuje biuro rachunkowe Łódź.

W pliku będzie znajdować się zarówno deklaracja, jak też ewidencja VAT. Znikną również kłopotliwe załączniki, takie jak VAT-ZZ, VAT-ZT czy VAT-ZD. Przesyłane do Centralnego Rejestru Faktur dane będą weryfikowane.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

W jakim celu organy państwa powołały Centralny Rejestr Faktur?

Resort finansów przygotował nowy system nie tylko po to, aby uprościć życie przedsiębiorcom, ale również – a może przede wszystkim – dlatego, aby móc lepiej niż dotychczas kontrolować podatników w zakresie poprawności wystawiania faktur VAT. Procedura ma wyeliminować problem tzw. karuzel vatowskich, czyli prób wyłudzenia zwrotu podatku od towarów i usług, który nie należy się przedsiębiorcy. Znowelizowana ustawa o VAT (art. 110 a ust. 2 i 3) zezwala na udostępnianie danych z Centralnego Rejestru Faktur organom takim jak Krajowa Administracja Skarbowa, urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe oraz resort finansów.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM