Czy danina solidarnościowa pomoże niepełnosprawnym?

Protest w sejmie rodziców osób niepełnosprawnych i samych dorosłych niepełnosprawnych spowodował, że o problemach tej grupy ludzi zaczęto mówić głośno i proponować rozwiązania, które mają w praktyce skutecznie pomagać. Już w kwietniu 2018 roku podczas spotkania premiera Morawieckiego z protestującymi padła propozycja: danina solidarnościowa. Niektórzy określili ową daninę jako nowy podatek, który będzie dotyczył osób najwięcej zarabiających. Istotnie, od 2019 roku osoby, których próg zarobków przekroczy milion złotych (w istocie jest to około 87 tysięcy netto) będą płaciły 4% od nadwyżki dochodu ponad jeden milion. Takich osób w Polsce nie ma tak dużo, ale zebrane finanse pozwolą na uzyskanie dodatkowych pieniędzy na pomoc najbardziej potrzebującym, czyli osobom niepełnosprawnym. Zostanie dodatkowo utworzony Solidarnościowy Fundusz Wsparcia, gdzie środki z daniny będą przekazywane. Biuro księgowe jest też zobowiązane do przekazania części składki z Funduszu Wsparcia właśnie na to samo konto.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Tego typu danina nie jest niczym nowym. W 2010 roku tego typu podatek solidarnościowy postulował wprowadzić ówczesny minister finansów Grzegorz Kołodko. Inny miał być tylko cel przeznaczenia. Otóż pieniądze miały służyć zabezpieczeniu terenu Polski przed skutkami powodzi. Podobny pomysł miał też Ruch Palikota, ale dopiero rządowi PIS uda się przeprowadzić swój pomysł. Za przeliczenie ewentualnych zysków będzie odpowiedzialna obsługa księgowa. Tego typu podatki solidarnościowe są znane w innych państwach europejskich, na przykład Niemczech, Portugalii, Grecji. Na przykład w Niemczech został on wprowadzony, by wyrównać dysproporcje miedzy RFN, a NRD. Na razie rząd opublikował założenia nowego podatku dla najbogatszych czym rozpoczął konsultacje społeczne. W jakim kształcie ostatecznie dojdzie do realizacji, zobaczymy już w najbliższych miesiącach. Na tym etapie nie wiadomo również jak pieniądze z nowopowstałego funduszu będą dzielone. Wiadomo tylko, że w tej sprawie dużo do powiedzenia będą miały organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM