Deklaracja VAT będzie przesyłana w nowym pliku JPK_VAT od 2020 roku

Rząd postanowił zmienić nieco zasady rozliczania dokumentacji potrzebnej płatnikom VAT. Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą zobligowani do przysyłania nowego pliku JPK_VAT. Co zmieni się względem poprzedniej wersji pliku? Na co powinni być przygotowani przedsiębiorcy?

Jakie zmiany szykują się w związku z wprowadzeniem nowego JPK_VAT?

Od stycznia 2020 roku wejdzie w życie nowa ustawa, której celem jest połączenie deklaracji VAT oraz jednolitego pliku kontrolnego. Początkowo planowano wprowadzenie go już w lipcu 2019 roku, jednak data wprowadzenia zmian przesunęła się w czasie. W pierwszej kolejności zmiany obejmą największych przedsiębiorców. Nowy Jednolity Plik Kontrolny ma stanowić syntezę wyżej wymienionych dokumentów, których treść w dużej mierze się ze sobą pokrywała. Od nowego roku więc w praktyce przedsiębiorcy wykonają jedną zamiast dwóch wysyłek. W przypadku przedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 250 pracowników, zmiany obejmą ich od 1 lipca 2020 roku. Biuro rachunkowe Łódź świadczy usługi związane z prowadzeniem pełnej dokumentacji firmowej, w tym przesyłania do urzędu skarbowego Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć przedsiębiorcy w związku ze zmianami?

Na korzyść za zmianami przemawia przede wszystkim zniesienie obowiązku wysyłania osobno deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Niezbędne informacje związane z rozliczeniem podatku od towarów i usług znajdą się w nowym JPK_VAT. Sporym ułatwieniem dla osób prowadzących firmy jest też likwidacja załączników w postaci deklaracji VAT-ZD, VAT-ZZ i VAT-ZT – zamiast nich w nowym Jednolitym Pliku Kontrolnym pojawią się odpowiednie pola wyboru.

Czego nowe przepisy nie zmieniają?

Rada Ministrów nie znosi natomiast obowiązku składania przez podatników następujących deklaracji VAT: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z oraz VIN-R i VIU-R, a także VIN-D i VIU-D. Wciąż będzie je trzeba składać do urzędu skarbowego w dotychczasowej formie.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM