Deklaracje VAT zostaną z podatnikami do końca tego roku

Deklaracje JPK_VAT w aktualnym kształcie, które według wstępnych doniesień Ministerstwa Finansów miały przestać obowiązywać w lipcu, pozostaną z podatnikami do końca 2019 roku.

JPK_VDEK dopiero od nowego roku

W myśl projektu nowelizacji ustawy o VAT, obowiązek nałożony obecnie na wszystkich przedsiębiorców, zmuszający ich do składania deklaracji podatkowych JPK_VAT w rozliczeniu comiesięcznym lub kwartalnym, nie zostanie zniesiony do końca bieżącego roku. Choć Ministerstwo Finansów miało plany zastąpienia JPK_VAT plikiem kontrolnym JPK_VDEK, swoje założenia wprowadzi w życie dopiero z początkiem 2020 roku. Oznacza to, że jednolity plik kontrolny w dotychczasowym kształcie przedsiębiorcy będą wysyłać do 25 stycznia 2020 roku. Po tym okresie zacznie obowiązywać nowa struktura JPK. Biuro rachunkowe Łódź może zająć się wysyłką JPK_VDEK w imieniu przedsiębiorcy.

Jakie zmiany wnosi wprowadzenie JPK_VDEK?

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Przypomnijmy, że JPK_VDEK ma ułatwić życie przedsiębiorcom oraz rozliczającym ich biurom rachunkowym. Nowa struktura JPK umożliwi nie tylko wygodne i szybkie dostarczenie danych dotyczących wysokości podatku VAT pomiędzy firmami przeprowadzającymi transakcje, ale również zmniejszy zakres obowiązków podatników. Nie będą już musieli – tak jak ma to miejsce dotychczas – przesyłać wraz z JPK_VAT załączników takich jak VAT-ZZ, VAT-ZD czy VAT-ZT. Ponadto zniesie wymóg przesyłania do Urzędu Skarbowego deklaracji VAT-7 i VAT-7K. A. Jak wiadomo, im mniej plików do wysyłki, tym mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki lub pominięcia niezbędnego elementu. Od stycznia przyszłego roku przedsiębiorca będzie mógł wskazać odpowiednie pola bezpośrednio podczas składania JPK_VDEK. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość samodzielnego sprawdzenia przez podatnika, czy jednolity plik kontrolny na pewno został wypełniony prawidłowo. Kolejną zmianą, jaką wprowadza JPK_VDEK, jest sposób wystąpienia o zwrot podatku do urzędu. Do tej pory do tego celu służyły załączniki VAT-ZZ i VAT-ZT. Od stycznia 2020 roku procedura ta będzie uproszczona – wystarczy, że przedsiębiorca wskaże odpowiednie pole wyboru, aby zawnioskować o zwrot podatku.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM