Jak poradzić sobie z problemem braku płynności finansowej w firmie?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte, brak płynności finansowej może prowadzić do upadłości firm, które na pozór dobrze radzą sobie na rynku. W jaki sposób można poradzić sobie z problemem braku gotówki w firmie? Poniżej trzy najważniejsze sposoby.

Po pierwsze: zmniejszyć koszty stałe

Część przedsiębiorców, szczególnie tych o małym doświadczeniu biznesowym, nie kontroluje dostatecznie poziomu dochodów i wydatków. Brak prowadzenia budżetu firmowego skutkuje nieprzemyślanym i nieuzasadnionym zwiększaniem kosztów stałych, zazwyczaj niewspółmiernym do wzrostu dochodów. Wynajęcie zbyt dużego biura w drogiej dzielnicy czy zakup kosztownego modelu auta to najczęstsze grzechy główne przedsiębiorców żyjących ponad stan. Tymczasem wystarczy zredukować koszty stałe, aby odzyskać płynność finansową w firmie.

Po drugie: wdrożyć skuteczny faktoring

Dość skutecznym rozwiązaniem, które odciąża biuro rachunkowe przedsiębiorstwa od konieczności samodzielnego borykania się z nieuregulowanymi należnościami, jest faktoring. Polega on na przekazaniu wierzytelności faktorowi (zazwyczaj firmie faktoringowej), który zajmuje się jej obsługą.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Korzyścią, jaka wynika z tego rozwiązania, jest szybsze pozyskanie zapłaty za sprzedany produkt lub wykonaną usługę. Faktoring ogranicza przestoje finansowe związane z nieterminową opłatą faktur przez nierzetelnych kontrahentów.

Po trzecie: zawnioskować o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej

Wśród najciekawszych dotacji tego roku warto wymienić Innowacje w MŚP. Celem programu jest przekazanie środków, które posłużą wdrażaniu i komercjalizacji innowacji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Program jest na tyle uniwersalny, że spełni potrzeby firmy z każdej branży, umożliwiając zarówno sfinansowanie uruchomienia nowej linii produkcyjnej, jak również stworzenie nowego systemu informatycznego. Projekt umożliwia zdobycie dotacji na poziomie maksymalnie 3 milionów złotych. Wraz z początkiem nowego roku pojawią się nowe programy, w ramach których firmy będą mogły uzyskać dofinansowanie na rozwój.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM