Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Problemy z płynnością finansową, zmiana koncepcji prowadzenia biznesu, choroba czy zdarzenie losowe – to najważniejsze powody, dla których część przedsiębiorców zawiesza na jakiś czas swoją działalność. W jaki sposób można sprawnie przeprowadzić tę procedurę?

Najważniejsze zasady zawieszania działalności gospodarczej

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej przysługuje jedynie tym przedsiębiorcom, którzy w danym momencie nie zatrudniają żadnego pracownika. Jeżeli właściciel firmy ma podpisane umowy z pracownikami, powinien zachować terminy oraz sposób wypowiedzenia po to, aby w momencie zawieszania działalności były one już zakończone. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, przedsiębiorca musi najpierw – z zachowaniem zasad Prawa pracy – zwolnić swoich pracowników, aby móc zawiesić działalność. Nie musi tego robić wyłącznie w stosunku do osób, które przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym i rodzicielskim (o ile ten ostatni nie łączy się ze świadczeniem pracy na rzecz tego konkretnego pracodawcy). Przedsiębiorca nie musi też rozwiązywać umowy o dzieło, umowy zlecenie ani umowy agencyjnej, gdyż osoby świadczące pracę na ich podstawie nie są jego pracownikami.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Na jak długo można zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej?

Działalność gospodarczą wpisaną do KRS przedsiębiorca może zawiesić na czas trwający co najmniej 30 dni. Stan zawieszenia działalności może potrwać maksymalnie do 24 miesięcy, licząc od dnia wskazanego w złożonym wniosku.

W jaki sposób i do jakiej instytucji złożyć wniosek o zawieszenie działalności?

Najwygodniejszym i najprostszym sposobem skutecznego zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest złożenie go w formie elektronicznej w systemie CEIDG, korzystając z profilu zaufanego ePUAP. Można również dokonać tego osobiście w urzędzie gminy.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o zawieszenie spółki cywilnej. W przypadku tej formy wykonywania działalności warunkiem skutecznego jej zawieszenia jest złożenie stosownych formularzy przez wszystkich wspólników. Wniosek składa się w Urzędzie Statystycznym i Urzędzie Skarbowym. Następnie należy już tylko zawnioskować o zmianę wpisu w CEIDG. W wypełnieniu niezbędnych dokumentów może pomóc biuro rachunkowe Łódź Bałuty.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM