Konstytucja biznesu

Przedsiębiorcy od lat alarmowali, że potrzebne są nowe przepisy oraz modyfikacja starych, aby prowadzenie firmy miało sens i było łatwiejsze oraz żeby zachęcić do zakładania kolejnych przedsiębiorstw. Spełnieniem apeli i oczekiwań przedsiębiorców ma być Konstytucja Biznesu. Jest to zbiór ustaw, które mają usprawnić działanie przedsiębiorstw oraz zreformować prawo dotyczące szeroko pojętej działalności gospodarczej. Przyglądając się jej można zauważyć istotne korzyści, które niesie dla przedsiębiorców. Pośród zmian wprowadzonych Konstytucją Biznesu znajduje się pięć szczególnie ważnych elementów.

Pierwszy z nich dotyczy relacji pomiędzy przedsiębiorcą a urzędnikiem. Zazwyczaj osoby prowadzące firmę narzekały na kontakt z urzędami podkreślając, że są przez urzędników z góry traktowani, jak przestępcy. Pomimo, że przecież to właśnie oni jako właściciele firm i pracodawcy generują podatki oraz tworzą miejsca pracy.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Po wprowadzeniu Konstytucji Biznesu ma się to całkowicie zmienić, poprzez wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy. Oznacza to, że wszelkie wątpliwości w przypadku danej sprawy mają być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy, a nie na korzyść urzędu. Sam przedsiębiorca nie będzie jednocześnie zmuszony do udowadniania w żaden sposób, że jest uczciwy i niczemu nie zawinił. Drugą istotną zasadą jest zapis mówiący, że co nie jest prawnie zabronione, jest dozwolone. Dla przedsiębiorców jest to gwarancja większej swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej, gdyż ograniczają ich istniejące przepisy, lecz jeśli coś nie jest w nich zakazane bądź ograniczone, mogą działać. Wiąże się to jednocześnie z zasadą interpretowania przepisów na korzyść przedsiębiorcy, jeżeli pojawi się sytuacja, w której są one niejasne. Ma to nie dopuszczać do sytuacji, w której urzędy chronią siebie i swoje interesy, kosztem prowadzących działalność gospodarczą. Dodatkową zaletą jest wprowadzenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, mającego wesprzeć takie firmy.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM