Mały ZUS dla małych firm od 2019 r.

Niepewność wokół projektu o nazwie „mała firma – mały ZUS” rośnie. Czy wejdzie w życie od nowego, 2019 roku czy to znowu tylko plany? Już raz rząd proponował zmiany, lecz koniec końców nie zostały one wprowadzone.

Zgodnie z projektem główna zmiana polegać ma na zerwaniu z absurdalną zasadą, iż składki ZUS płacone są zawsze w stałej, ryczałtowej kwocie 1232,16 zł. Przedsiębiorcy już od lat buntują się przeciwko tej zasadzie, ponieważ bez względu na przychód płacą oni jednakową, wysoką składkę. Prawo do opłacania składek w zmiennej wysokości, uzależnionej od skali działalności, zyskają tylko najmniejsze biznesy, których dochody nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia tj. 5 250 zł. Kiedy jednak dochód przekroczy ten próg to będzie trzeba zapłacić ZUS na obecnych zasadach. Składka minimalna dla biznesów mieszczących się w kwocie 5250 zł będzie wynosiła 250 zł na miesiąc.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę, iż obniżony ZUS będzie miał przełożenie na ich składkę rentowo - emerytalną, a tym samym wysokość przyszłej emerytury. Według niektórych opinii istnieje zagrożenie, że prowadzący działalność będą tak wyliczać swoje przychody (inaczej ukrywać), aby mieścić się w wyznaczonym progu. Na to jednak nikt nie ma wpływu.

Obecnie firmy rozpoczynające swoją działalność gospodarczą mogą liczyć tylko na ulgę w ramach „małego ZUS-u”, czyli opłacać składki na preferencyjnych warunkach tylko przez pierwsze 24 miesiące. Po zakończeniu tego okresu niestety aż 25% jest zmuszona podjąć decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej z powodu sporych kosztów, jakie co miesiąc trzeba z tego tytułu ponosić, czyli 1232,16 zł. Efektem jest także przenoszenie biznesów za granicę lub do tzw. szarej strefy. Projekt „mała firma - mały ZUS” ma zachęcać małych i przyszłych przedsiębiorców do prowadzenia i rozwijania swoich firm, co przełoży się do ogólnego rozwoju gospodarki. Jest on motywacją do podejmowania aktywności osób, które nie dysponują wielkimi możliwościami finansowymi czy odwagą, aby podjąć się prowadzenia własnego biznesu.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM