PIT 2020 – skala podatkowa, stawki i koszty uzyskania przychodu

Jesień 2019 roku to ważny czas dla osób pracujących, przedsiębiorców oraz księgowych. Obecnie bowiem weszły w życie znaczące zmiany w prawie podatkowym. Większość z nich pozytywnie zadziała na stan portfeli Polaków. Nowelizacje dotyczą nie tylko osób pracujących (obniżenie stawki PIT, podwyższenie KUP), lecz również tych pobierających świadczenia rentowe i emerytalne (zmniejszenie podatku dochodowego). Jakie konkretnie zmiany przyniosą najbliższe miesiące? Czego zaś można spodziewać się od początku przyszłego roku?

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wszystkie osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę, zleceniobiorcy wykonujący zlecenie na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, ale także emeryci i renciści oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą niższy PIT. Planowane zmiany obejmują obniżenie stawki PIT z dotychczasowych 18% do 17% względem osób, których roczne dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego. Jeżeli potrzebna jest Ci pomoc księgowa, Łódź dysponuje bogatą bazą specjalistów z tej dziedziny. Zwróć się do nich w sytuacji, gdy nie chcesz zajmować się tego typu rozliczeniami osobiście.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Podwyższenie kosztów uzyskania przychodów dla stosunku pracy

Biuro rachunkowe Łódź podkreśla, że to kolejna (po obniżeniu stawki podatku dochodowego) pozytywna zmiana dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Wzrost wysokości kosztów pracowniczych jest ponad dwukrotny, dlatego nowelizacja ustawy spotkała się z pozytywnym odbiorem w szerokich kręgach społecznych. Tak znacząca zmiana ma znaczenie – zwłaszcza że koszty uzyskania przychodów (określane też jako KUP) nie zmieniały się przeszło od dekady. W porównaniu ze zmianą sytuacji na rynku pracy oraz wzrostem wynagrodzeń Polaków znajdowały się one dotychczas na nieadekwatnie niskim poziomie. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy, dzięki czemu miliony pracujących Polaków mogą liczyć na to, że w ich portfelach pozostanie więcej pieniędzy.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM