Przekaż swój 1%!

W poniedziałek, 2 maja upływa termin składania przez osoby fizyczne rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w roku 2015. Jest to ostatni dzień, gdy można do odpowiedniego Urzędu Skarbowego zanieść wypełniony formularz PIT. Od kilku lat deklarację podatkową możemy złożyć również przez internet. Jest to sposób prosty, bezpieczny i zupełnie darmowy, nie wymaga również posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Przy rozliczeniach, pamiętajmy, że 1% swojego podatku możemy przekazać na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Możliwość przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego pojawiła się 1 stycznia 2004 roku wraz z wejściem w życie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Przed 2007 rokiem podatnik, który chciał wesprzeć wybraną organizację musiał sam dokonać przelewu, a następnie odliczyć tę kwotę w rozliczeniu rocznym. Obecnie, by przekazać 1%, wystarczy w odpowiednim polu formularza PIT podać nazwę oraz numer KRS wybranej organizacji. Na jednym formularzu, podatki może przekazać odpis 1% podatku tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak rozlicza się na kilku formularzach – na każdym z nich może wskazać inną OPP. Organizacje pożytku publicznego przeznaczają dochody z 1% na realizację swoich celów statutowych.

Według informacji zamieszczonych przez Główny Urząd Statystyczny w notatce informacyjnej „Organizacje pożytku publicznego i 1%” największą część OPP stanowią stowarzyszenia i podobne organizacje społeczne (aż 77% wszystkich OPP), dalej są to fundacje (22%) oraz społeczne podmioty wyznaniowe (1%). Jak wynika z opracowania, Polacy swoim 1% podatku najchętniej wspierają fundacje.

W 2015 roku łączna kwota 1% podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 557,6 mln złotych i stanowiła 0,74% należnego podatku dochodowego. Numery KRS wybranych organizacji podało na swoich zeznaniach podatkowych 12,5 mln Polaków, czyli 47% ogólnej liczby podatników. Największe wsparcie w postaci 1%, bo aż 136 189 516,87 zł otrzymała warszawska Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Mieszkańcy województwa łódzkiego w 2015 roku przekazali OPP w swoich zeznaniach podatkowych 32 343 823,36 zł, w związku z czym Łódzka Izba Skarbowa uplasowała się na 7 miejscu w kraju (większe kwoty odnotowały Izby Skarbowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku oraz Poznaniu).

Organizacje pożytku publicznego, którym można przekazać swój 1% podatku można znaleźć na stronie: bazy.ngo.pl

Tych, którzy jeszcze nie złożyli zeznania podatkowego zachęcamy do wspierania 1% lokalnych organizacji porządku publicznego. Wykaz łódzkich OPP biorących udział w programie „Procent dla Łodzi” można znaleźć pod adresem: www.procentdlalodzi.pl.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM