Struktura JPK dla faktur VAT RR od 1 września 2019 r.

Wraz z początkiem tego miesiąca zaczęła obowiązywać nowa struktura JPK dla faktur VAT RR. Jest ona wynikiem zmian wprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku VAT. Zobacz, na co musisz uważać, dopełniając obowiązku księgowego.

Czym jest faktura VAT RR i kto jest zobligowany do jej wystawienia?

Fakturę od produktów rolnych musi wystawić nabywca będący czynnym podatnikiem VAT dostawcy towarów, który jest rolnikiem zryczałtowanym. Dokument poświadczający nabycie tych towarów musi zostać wystawiony w dwóch egzemplarzach. Kopia trafia do nabywcy, zaś oryginał do sprzedającego towar.

Jakie zmiany obowiązują nabywcę produktów rolnych, który wystawia fakturę VAT RR?

Od 1 września tego roku zmianie uległa przede wszystkim struktura logiczna pliku JPK dla faktur VAT RR. Jego aktualne brzmienie to JPK_FA_RR(1). W związku z tym należy się zapoznać z nową strukturą pliku i dostosować się do aktualnych wymogów. W razie wątpliwości księgowa Łódź może pomóc Ci w poprawnym sporządzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Biuro Rachunkowe Łódź Bałuty - Profais | Księgowość Łódź, Księgowa Łódź

Jakie dane powinna zawierać faktura VAT RR?

Wśród obowiązkowych elementów faktury dokumentującej sprzedaż produktów rolnych powinny znaleźć się:

  • dane kupującego i sprzedającego wraz z ich adresami;
  • informacje o sprzedawanych produktach rolnych;
  • stawka zryczałtowanego podatku VAT;
  • oświadczenie sprzedającego produkty rolne.

Szczegółowe informacje dotyczące kwestii formalnych, które musi spełnić faktura VAT RR można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. W przypadku problemów z poprawnym wystawieniem dokumentu księgowego lub sporządzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_DA_RR(1) w nowym brzmieniu pomoc oferuje biuro rachunkowe Łódź.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM